چگونه اعتیاد به بازی، گیمرها را به کُشتن می دهد؟

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، خبرنگاران: اعتیاد به گیم خانمان برانداز است و عوارض فیزیکی ماجرا هم از حد تصور خارج است، تا جایی که معتاد به گیم، خودش را به کشتن می دهد. بعضی کاربران بازی های آنلاین به خاطر بازی سلامتی و جان شان را از دست داده اند یا جان اطرافیان شان را گرفته اند.

چگونه اعتیاد به بازی، گیمرها را به کُشتن می دهد؟

تقریبا بدون استثنا همه قبول دارند که سخت ترین شغل در دنیا کار در معدن است. اما به تازگی خبری در فضای مجازی از بازنشستگی جوان 23 ساله ای منتشر شده که به دلیل فشار های زیاد ناشی از هشت سال بازی رایانه ای اتفاق افتاده است. جیان ژیائو که از او به عنوان اسطوره عظیم بازی های رایانه ای در چین یاد می گردد گفته مسائل جسمی که انجام این بازی ها بر او تحمیل نموده، علت کناره گیری اش بوده است.

اما چه کسی فکرش را می کرد که روزی انجام بازی های رایانه ای به جایی برسد که عوارض آن باعث گردد یک جوان 23 ساله بعد از هشت سال آن قدر سلامتی اش به خطر بیفتد که مجبور گردد به توصیه پزشکان خود را بازنشسته کند. در ادامه کمی درباره درآمد و مسائل جسمی و روانی گیمر هایی که به بازی اعتیاد پیدا نموده اند و تعداد آن ها در دنیا نوشته ایم که خواندنش خالی از لطف نخواهد بود.

تعداد گیمر های دنیا

از بین جمعیت هفت میلیارد و 800 هزار نفری دنیا حدود 2.4 میلیارد نفر گیمر هایی هستند که بازی های ویدئویی را به صورت آنلاین بازی می نمایند. نکته جالب دیگر این آمار که سال گذشته اقتصاد آنلاین منتشر نموده، این است که نزدیک به نیمی از این گیمر ها را خانم ها تشکیل می دهند و سن 61 درصد آن ها زیر 36 سال است و با توجه به آماری که سال 94 روزنامه هفت صبح از آمار 1.2 میلیارد نفری گیمر ها داده بود می توان نتیجه گرفت که بازی های ویدئویی توانسته طیف جوان را از هر دو جنسیت به خود جذب کند.

این در حالی است که بازی کردن در خارج از ایران به دلیل وجود قوانین حق امتیاز بسیار پر هزینه تر از سرگرمی های مشابه همچون سینماست. زیرا برای دیدن فیلم حدود 10 دلار و برای خرید یک بازی حدود 60 دلار احتیاج است، ولی با این حال هر روز علاقه مندان به دنیای بازی با اشتیاق بیشتری به این صنعت روی می آورند.

در این میان آمار تعداد گیمر های کشورمان هم قابل توجه است. طبق آخرین آمار های ارائه شده از مرکز ملی بازی های رایانه ای در سال 97 بیش از 28 میلیون گیمر در ایران وجود دارند که از این میان هشت میلیون کودک ایرانی زیر 12 سال کاربر بازی های رایانه ای هستند و روزانه 13 میلیون ساعت با این بازی ها سرگرم می شوند.

مسائلی که گریبانگیر گیمرهاست

بازنشسته شدن جوان 23 ساله به خاطر عوارض ناشی از هشت سال بازی با رایانه نشان می دهد این بازی ها به شدت به روح و جسم انسان صدمه می زند. جیان ژیائو در حساب کاربری خود در شبکه سینا ویبو که در چین بسیار محبوب است بعد از اعلام بازنشستگی اش در 23 سالگی نوشته: به علت شب بیداری های مداوم طی سالیان گذشته و رژیم غذایی چرب و همچنین تحت استرس فراوان بودن، سال گذشته متوجه شدم که به دیابت نوع 2 مبتلا شده ام. شرایط روانی من دیگر به خوبی گذشته نیست... دکتر هشدار داده که اگر به این شرایط ادامه دهم عواقب جدی برایم خواهد داشت.

اعتیاد به بازی های رایانه ای و مسائل جسمی و روحی که در پی آن رخ می دهد، یکی از عظیم ترین مسائل جامعه بشری پیش روست که 2.4 میلیارد نفر آن گیمر به شمار می آیند. سازمان دنیای بهداشت اختلال بازی های رایانه ای را یک شرایط تهدید نماینده سلامت روانی و اختلال رفتاری خوانده است.

چین با داشتن بیشترین گیمر در دنیا برای کنترل عوارض ناشی از شب بیداری هایی که علل زمینه ساز مسائل جسمی بچه ها در آینده خواهد بود، اقدام به وضع قوانینی نموده است که می توان به منع بازی آنلاین بین ساعت 22 تا 8 صبح برای کاربران زیر 18 سال اشاره نمود.

کور شدن چشم یک دختر 21 ساله چینی به خاطر ساعت ها بازی بدون وقفه، قتل در شانگ های به دلیل باخت در یک بازی آنلاین گروهی، قتل و غارت یک پیرزن 81 ساله در ویتنام برای درآوردن هزینه های بازی آنلاین، نوجوانی که پدر و مادرش را در آمریکا به خاطر دریافت دسته بازی اش به ضرب گلوله کشت یا نوجوانی که به خاطر 50 ساعت بازی بدون وقفه جانش را از دست داد، تنها نمونه هایی است که نشان می دهد اعتیاد به بازی های آنلاین تا چه حد می تواند روی جسم و روح انسان اثر بگذارد.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: برترین ها

به "چگونه اعتیاد به بازی، گیمرها را به کُشتن می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه اعتیاد به بازی، گیمرها را به کُشتن می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید