فواید یوگا برای بچه ها و نوجوانان [معرفی حرکات یوگا!]فواید یوگا برای بچه ها

به گزارش وبلاگ آژانس الکترونیکی، یوگا می تواند به چند دسته متخلف تقسیم گردد . نکته ای که در مورد فواید یوگا برای بچه ها باید در نظر داشته باشید این است که یوگای بچه ها و بزرگسالان با یکدیگر تفاوت دارند. همان طور که می دانید بچه ها نمی توانند از کلاس های آرام و کم تحرک لذت ببرند.

فواید یوگا برای بچه ها و نوجوانان [معرفی حرکات یوگا!]فواید یوگا برای بچه ها

برای این که بتوانیم از فواید یوگا برای بچه ها بهره مند شویم باید از روشی تازه یاری بگیریم. در این بخش ما تمام آنچه باید در خصوص فواید یوگا برای بچه ها و همین طور مضرات یوگا برای بچه ها بدانید را برای شما شرح می دهیم. در ادامه با ما همراه باشید تا حرکات یوگا برای بچه ها را فرا بگیرید و آن را به صورت کاربردی در برنامه های کودک خود به کار ببرید.

یوگا یک نوع تمرین و شیوه زندگی برای تمام گروه های سنی است، اما با این وجود باید توجه کنید شیوه و سبک تمرین ها با توجه به سن و احتیاج های خاص افراد انتخاب می شوند تا فواید یوگا در بچه ها نیز دیده گردد.

یوگا را می توان به وسیله داستان سرایی، آواز خواندن، رقصیدن و بازی کردن انجام داد. البته با توجه به شخصیت کودک و احتیاج های او، ممکن است یک حرکت یا یک روش خاص برای او مجذوب نماینده تر و یا تاثیر گذار تر باشد.

فواید یوگا برای بچه ها

قبل از این که به سراغ فواید یوگا برای بچه ها برویم باید به تاریخچه آن توجه داشته باشیم. یوگا یک تمرین باستانی از هند است که بیش از 3000 سال قدمت دارد.

لغت یوگا در لغت به معنای پای ریزی و هماهنگ کردن فکر، بدن و روح است. انواع مختلفی از یوگا وجود دارد، تمرین ها معمولاً بر شرایط های فیزیکی (آسانا)، تکنیک های تنفسی (پرانایاما) و مدیتیشن (دیانا) تمرکز دارند.

همان طور که می دانید یکی از فواید یوگا برای بچه ها بهبود سلامت جسمی و روانی بچه ها در سنین پایین (6 تا 12 سال) است. یوگا تعادل، قدرت، استقامت و ظرفیت هوازی بدن را در بچه ها بهبود می بخشد.

یکی دیگر از فواید یوگا در بچه ها، فکر مطلعی و بهبود شرایط روان شناختی است. همان طور که می دانید یوگا می تواند تمرکز، حافظه و عزت نفس را بهبود بخشد و حتی اضطراب و استرس را در بچه ها کاهش دهد.

در ادامه با ما همراه باشید تا فواید یوگا در بچه ها را برای شما شرح دهیم .

سرویس یوگا در محل را از کارشناسان کاربلد وبلاگ آژانس الکترونیکی بخواهید!

 • کلاس آنلاین یوگا
 • برگزاری کلاس های 1، 4، 8 و 12 جلسه ای
 • اعزام مربی حرفه ای به خانه
 • برگزاری کلاس های گروهی
سرویس یوگا در محل با تیم وبلاگ آژانس الکترونیکی

سرویس یوگا در محل را از کارشناسان کاربلد وبلاگ آژانس الکترونیکی بخواهید!

 • کلاس آنلاین یوگا
 • برگزاری کلاس های 1، 4، 8 و 12 جلسه ای
 • اعزام مربی حرفه ای به خانه
 • برگزاری کلاس های گروهی
سرویس یوگا در محل با تیم وبلاگ آژانس الکترونیکی

1. روشی جالب برای افزایش آرامش است

با توجه به این موضوع که ما در دنیایی پر از استرس زندگی می کنیم، باید همیشه در پی راهی برای کاهش استرس بچه ها خود باشیم. یکی از فواید یوگا برای بچه ها، کاهش سطح استرس آن هاست.

در طی یک مطالعه 8 هفته ای در مالزی، از دانش آموزان کلاس سوم خواسته شد تا یوگا را در برنامه روزانه خود قرار دهند. اگرچه این آنالیز تنها در ابعاد کوچکی انجام شد، اما تحقیقات نتایج مثبتی را نشان دادند.

دانش آموزانی که در این تحقیقات شرکت داشتند، تکنیک های مدیریت استرس را فرا گرفته و آن ها را در موقعیت های پرتنش به کار می بردند تا بتوانند آرامش خود را حفظ نمایند.

2. بهبود تمرکز بچه ها

یکی دیگر از فواید یوگا برای بچه ها می تواند افزایش تمرکز باشد. هر کودکی برای درک موضوعات تازه پیرامون خود باید به دقت به آن ها نگاه کند تا بتواند آن ها را یاد بگیرد.

در مقاله ای که به وسیله انجمن ملی روان شناسان منتشر شد؛ معین شد یوگا به تمرکز مؤثرتر کودک یاری می نماید. بچه های که در خصوص آن ها صحبت شده بود، مسائل توجه داشتند، اما ADHD در آن ها تشخیص داده نشده بود.

معلمان علاوه بر تایید این مورد از فهرست فواید یوگا برای بچه ها، به لذت بخش بودن این تمرین برای بچه ها مخصوصا هنگامی که آموزش ها به صورت ویدیویی دنبال می شوند اشاره نمودند.

طبق گفته آن ها، 96 درصد از معلمان تغییرات مثبتی در توانایی دانش آموزان برای تمرکز دیده اند که آن را به عنوان یک پیشرفت قابل توجه توصیف می نمایند.

3. تقویت ارتباط بدن و فکر

لیزا فلین در کتاب یوگا برای بچه ها، شرح می دهد که چگونه تشویق بچه ها به برقراری ارتباط بین بدن و فکر خود، به رشد آن ها یاری می نماید. او بیان می نماید:

بسیاری از بچه ها، دارای اضافه وزن، مسائل استرس، عصبانیت و مسائل توجه و یادگیری هستند. در این بچه ها فکر و بدن ارتباط قوی با یکدیگر ندارند.

فلین در کتاب خود نشان می دهد که چگونه با یادگیری یوگا، بچه ها می توانند در لحظه حضور بیشتری داشته باشند و متوجه محیط خود باشند.

آن ها نسبت به فکر و بدن خود، مطلع می شوند و یاد می گیرند احساسات خود را کنترل نمایند. همین طور یکی دیگر از فواید یوگا در بچه ها این است که، بچه ها یاد می گیرند افراد منعطفی باشند و سلامت روان را بهتر درک نمایند.

4. افزایش انعطاف پذیری

این مورد از فهرست فواید یوگا در بچه ها یکی از دلایل اصلی محبوبیت یوگا است. یافته های پروژه ای در برزیل در سال 2016 نشان داده است که چگونه یوگا توانایی های حرکتی بچه ها 6 تا 8 ساله را بهبود می بخشد.

نمرات این بچه ها در کلاس های تربیت بدنی مدرسه، تغییرات مثبتی را در انعطاف پذیری، قدرت و تعادل نشان داده است. این مورد از فواید یوگا برای بچه ها نشان داده است عملکرد حرکتی بدن آن ها به شکل قابل توجهی بهبود پیدا نموده است.

5. افزایش قدرت بدنی

اگر در پی تقویت قدرت بدنی کودک خود هستید، باید به این مورد از فهرست فواید یوگا برای بچه ها توجه کنید. بر اساس مطالعاتی که بر روی بچه ها 7 تا 9 سال متمرکز شده بود، نشان داده شد 12 هفته تمرین یوگا منجر به بهبود قدرت بدنی بچه ها می گردد.

با این حال، اگر بچه ها تمرین را متوقف نمایند، اثر این مورد از فهرست فواید یوگا برای بچه ها ادامه پیدا نمی نماید؛ بنابراین وقتی آغاز کردید، باید ادامه دهید تا فواید یوگا در بچه ها بتوانند تاثیرگذار باشند.

محاسبه رایگان هزینه کلاس یوگا در منزل!

6. بهبود سلامت روان بچه ها

براساس تحقیقات اجرا شده در سال 2014، یوگا می تواند در بهبود سلامت روان بچه ها تأثیر به سزایی داشته باشد. با توجه به این مطالعات، تمرینات منظم و مستمر یوگا می تواند سلامت روان بچه ها را بهبود ببخشند.

این مورد از فهرست فواید یوگا در بچه ها می تواند نشان دهنده افرایش توانمندی بچه ها در مقابله با افسردگی و بعلاوه استرس های زندگی روزمره باشد.

در پی تمرینات منظم و مستمر یوگا، بچه ها می توانند بهتر احساسات خود را کنترل نمایند و عزت نفس آن ها بهبود می یابد . این موضوع در فواید یوگا برای بچه ها باعث شده تا بعضی از مدارس تمرینات یوگا را در فعالیت های دانش آموزان خود قرار دهند.

7. کاهش اضطراب و استرس

آمارهای انجمن روان شناسی نشان می دهد، از هر 5 کودک، یک کودک استرس بسیار زیادی را تحمل می نماید. البته در تحقیققات نشان داده شده است که یوگا برای مدیریت استرس و اضطراب مفید است.

از دیگر فواید یوگا برای بچه ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • افزایش اعتمادبه نفس
 • تقویت قدرت حافظه
 • بهبود تنفس
 • بهبود رفتار های اجتماعی
 • افزایش خود کنترلی بچه ها
 • بهبود بیماری تحریک پذیری روده (IBS)
 • کنترل و کاهش علائم آسم
 • تاثیر مثبت بر روی عملکرد درسی بچه ها
 • کاهش علائم ADHD
 • کاهش و کنترل علائم اوتیسم

فواید یوگا برای نوجوانان

یوگا فقط برای بچه ها نتایج مثبت در پی ندارد، بلکه فواید یوگا برای نوجوانان نیز قابل توجه است. با بزرگ تر شدن بچه ها، توانایی ها و احتیاج های عاطفی و جسمی آن ها تغییر می نماید.

یوگا می تواند به شکل های مختلف برای نوجوانان مفید باشد. در ادامه، بعضی از فواید یوگا برای نوجوانان را برای شما شرح می دهیم:

1. سلامت جسمانی

در این دوران، ظاهر نوجوانان برای آن ها اهمیت به سزایی دارد. این موضوع استرس و فشار روانی زیادی برای نوجوانان در پی دارد. یوگا به نوجوانان یاری می نماید تا آمادگی جسمانی خود را بدون تمرکز بر ظاهر خود بهبود بخشند.

علاوه بر این، یوگا مزایای باورنکردنی را برای نوجوانان در سنین رشد ارائه می دهد. از جمله فواید یوگا برای نوجوانان می توان به لاغری با یوگا، بهبود شرایط بدنی و سلامت ستون فقرات، انعطاف پذیری، تعادل، قدرت و هماهنگی بدن اشاره نمود.

بعلاوه یوگا برای افزایش قد نیز کمی موثر است. این مورد از فواید یوگا نقش مهمی در سلامت نوجوانان در سنین بالاتر دارد.

خدمات یوگا در محل با تیم حرفه ای وبلاگ آژانس الکترونیکی

2. مدیریت استرس

همان طور که می دانید، نوجوانان تعاملات اجتماعی زیادی را برقرار می نمایند. از شرکت در امتحانات و پذیرش در دانشگاه گرفته تا مناسبت های گروهی گوناگون.

بسیاری از این موقعیت ها می توانند پرتنش و استرس زا باشند. یوگا برای کاهش استرس می تواند به نوجوانان یاری کند تا زمانی را به خود اختصاص دهند و در عین حال مکانیسم های قدرتمندی را برای مقابله با استرس و اضطراب را فرا بگیرند.

3. تمرکز بهتر

باید توجه داشته باشید مغز نوجوان فقط برای این که روزی 8 ساعت سر کلاس حضور داشته باشند طراحی نشده. البته علاوه بر این شما باید تغییرات هورمون ها، ورزش ، فعالیت ها، دوستان و رسانه های اجتماعی را نیز به مشغله های فکری آن ها اضافه کنید.

در نتیجه به راحتی متوجه می شوید که چرا تمرکز کردن برای نوجوانان سخت است. یوگا می تواند به نوجوانان یاری کند تمرکز خود را افزایش دهند، دامنه توجه خود را بهبود بخشند و بتوانند در طول روز بهتر تمرکز نمایند.

این مورد از فواید یوگا برای نوجوانان می تواند به حل مسائل آن ها در کلاس های طولانی درس نیز یاری کند.

4. اعتماد به نفس

یکی دیگر از فواید یوگا برای نوجوانان افزایش اعتمادبه نفس است. بلوغ و فشار روانی از سوی هم سالان می تواند بر اعتمادبه نفس نوجوانان تأثیر بگذارد. به همین علت، بسیاری از نوجوانان با مسئله دید مثبت نسبت به خود، دست وپنجه نرم می نمایند.

یوگا می تواند به نوجوانان آموزش و تمرینات منظمی در خصوص دوست داشتن خود بدهد تا باعث ایجاد اعتمادبه نفس و ساخت تصویر مثبتی از خود بگردد. همین طور یوگا به نوجوانان در شناخت هویت و بدنشان نیز یاری می نماید.

تمرینات یوگا که بر باز کردن چاکرای سوم یا شبکه خورشیدی تمرکز دارند، به ویژه برای ایجاد اعتمادبه نفس، عزت نفس، جاه طلبی و معین مرزهای شخصی مفید هستند.

حرکات یوگا برای بچه ها

همان طور که اشاره شد، یوگای بچه ها و بزرگسالان تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در فهرست زیر 5 حرکت یوگا برای بچه ها را شرح می دهیم . شما نیز می توانید این ژست ها را همراه کودک خود تمرین کنید.

1. ژست سوخ اسانا

این حرکت به نشستن چهار زانو نیز شناخته می گردد، البته توجه کنید کمر خود را صاف نگه دارید.

این حالت را می توانید برای تنفس های متعدد یا مدیتیشن حفظ کنید . دست ها می توانند روی زانو ها و رو به بالا یا می توانند جلوی قفسه سینه باشند.

فواید این حرکت:

 • بهبود شرایط بدن
 • اصلاح حالت مهره های کمر
 • افزایش تمرکز و آرامش
 • تقویت عضلات پشت
 • افزایش انعطاف پذیری در پاها و باسن
 • کاهش استرس

2. ژست بالاسانا یا کودک

این حرکت از فهرست حرکات یوگا برای بچه ها می تواند با توجه به شرایط فرد کمی تغییر داشته باشد. فقط باید توجه کنید تا بر روی پاشنه پا بنشینید و خود را به سمت جلو خم کنید. این ژست، احساسی که جنین در رحم دارد را برای کودک تداعی می نماید.

به این علت برای یک کودک، این ژست فوق العاده آرامش بخش است. این ژست می تواند بعلاوه برای آرام کردن کودک در مواقعی که او ناراحت یا آشفته است مفید می باشد.

فواید این حرکت:

 • افزایش انعطاف پذیری و قدرت در مچ، ساق پا و باسن
 • تخلیه تنش از بدن (مخصوصاً قسمت بالایی بدن)
 • افزایش آرامش درونی فرد
 • کاهش استرس

3. ژست نیلوفر آبی نیمه

ژست نیمه نیلوفر آبی نسخه ساده تری از ژست نیلوفر آبی است، اما همچنان مزایای ژست کامل را به همراه دارد. توجه داشته باشید که این مورد از فهرست حرکات یوگا برای بچه ها باید در 2 طرف بدن انجام گردد تا نتایج یکسانی در هر طرف حاصل گردد.

ابتدا روی زمین بنشینید. پاها را جلوی بدن خم کنید. یک پا را روی دیگری بیاورید و پاها را خم کنید. همین کار را در طرف دیگر بدن انجام دهید. این ژست را می توان در حالی که کودک تظاهر می نماید یک گل است، انجام داد.

این موضوع یوگا را برای بچه ها خلاق و هیجان انگیز می نماید. می توان وانمود کرد که ریشه ها به وسیله پاها به داخل زمین می روند؛ در حالی که به گل تبدیل می شوند و شکوفه می دهند.

فواید این حرکت:

 • افزایش آرامش
 • افزایش خلاقیت
 • تقویت هوشیاری
 • افزایش انعطاف پذیری در باسن و پاها
 • اصلاح شرایط بدن
 • تخلیه تنش از بدن (مخصوصاً قسمت بالایی بدن)

4. ژست کبرا

ژست کبرا یک ژست بسیار سرگرم نماینده است که شامل دراز کشیدن روی شکم، صاف کردن دست ها به روی زمین و زیر شانه ها و صاف کردن بازوها به میزان کافی برای بلند کردن قفسه سینه است.

هنگام انجام این حالت، باید مطمئن شوید تا جایی که می توانید با استفاده از عضلات پشت به بالا فشار دهید و نه به عقب. این کار بدن را ایمن نگه می دارد.

توجه کنید باید این حرکت را با یاری مربی یوگا انجام دهید تا ستون مهره های بدن دچار مشکل نشوند. حتما در هنگام انجام این حرکت از یک مربی حرفه ای یاری بگیرید تا به بدن خود آسیب نزنید و حرکات شما به وسیله مربی اصلاح گردد.

محاسبه رایگان هزینه کلاس یوگا در منزل!

فواید انجام این حرکت:

 • افزایش مثبت اندیشی
 • کاهش استرس
 • تقویت عضلات سینه، بازوها، پشت و شکم
 • افزایش خلاقیت
 • تقویت خود مطلعی
 • اصلاح شرایط بدن
 • کاهش خستگی
 • ترویج گردش خون مناسب

یک راه سرگرم نماینده برای انجام این ژست این است که فرد با دست های صاف روی زمین دراز بکشد، نفس عمیقی بکشد و سپس در حالی که مانند مار خش خش می نماید، این حرکت را انجام دهد.

این یک روش بسیار سرگرم نماینده برای بچه هاست و معمولاً با قهقهه های زیاد به انتها می رسد.

5. ژست پروانه

روی زمین بنشینید و پاها را کنار دیگر قرار دهید و زانوها را به طرفین باز کنید. این حالت را می توان در حین تکان دادن پاها مانند پروانه یا در حین تنفس عمیق نگه داشت. سعی کنید چند ثانیه نفس خود را نگه دارید.

فواید این حرکت:

 • ترویج خلاقیت
 • تقویت عضلات پا و شکم
 • بهبود هضم
 • کاهش اضطراب
 • افزایش آرامش درونی
 • تسکین سردرد
 • کاهش خستگی

مضرات یوگا برای بچه ها

قطعا در کنار بحث فواید یوگا در بچه ها ضعف ها و مسائلی نیز در این خصوص وجود دارد. مضرات یوگا برای بچه ها می تواند در 7 مورد به طور خلاصه برای شما بیان گردد.

توجه داشته باشید، این موارد با توجه به شرایط و روحیه کودک باید آنالیز گردد. ممکن است در خصوص کودک شما مضرات یوگا برای بچه ها از اهمیت چندانی برخوردار نباشد و ترجیح دهید تا از یوگا در برنامه های کودک خود یاری بگیرید.

 1. مربی های بی تجربه. اگر مربی کودک شما تجربه کافی را در این زمینه نداشته باشد، ممکن است متوجه حرکات اشتباه بچه ها نگردد یا با آغاز حرکات سنگین به بدن او آسیب وارد کند.

  این موضوع اگر به طور مداوم تکرار گردد مسائل زیادی را برای کودک شما به وجود می آورد و فواید یوگا برای بچه ها بی نتیجه می ماند.

 2. یوگا می تواند باعث تشدید آسیب دیدگی های قبلی گردد. توجه داشته باشید حتما قبل از آغاز تمرینات با پزشک و مربی خود مشورت کنید.

  ممکن است تمریناتی که از نظر شما ساده هستند، باعث تشدید آسیب دیدگی های قبلی شما شوند.

 3. تمرینات سنگین یوگا می تواند باعث کم آبی بدن شوند. مضرات یوگا برای بچه ها فقط به آسیب عضلانی محدود نمی شوند.

  توجه داشته باشید تمرینات یوگا را از سطح ساده آغاز کنید و به مرور زمان و تمرینات مستمر، مهارت خود را ارتقا دهید تا عملکرد عادی بدن دچار مشکل نگردد .

 4. مهارت های فعالیت گروهی را تقویت نمی نماید. یکی دیگر از مضرات یوگا برای بچه ها، تمرینات انفرادی است. بچه ها احتیاج دارند تا مشارکت در گروه و فعالیت گروهی را از سنین پایین فرا بگیرند. این احتیاج در تمرینات یوگا کم رنگ است.
 5. تمرینات یوگا شدت نمی گیرند و تمرینات کاردیو قوی نیستند. این موضوع می تواند بر سلامت قلب تاثیر بگذارد. توجه کنید اگر مشکل قلبی خاصی دارید حتما با پزشک و مربی خود صحبت کنید.
 6. انجام حرکات اشتباه. اگر کودک شما حرکات را اشتباه انجام دهد ممکن است در درازمدت با مسائل زیادی روبرو گردد و فواید یوگا برای بچه ها بی اثر باشند.

  در سنین پایین، بدن بچه ها ضعیف تر است و باید حرکات با دقت بالایی انجام شوند.

بیشتر بخوانید: چرا ورزش یوگا، زندگی ها را تغییر می دهد؟

در این بخش تمام آنچه باید در خصوص فواید یوگا برای بچه ها و مضرات یوگا برای بچه ها می دانستید برای شما شرح دادیم. دوست دارید از یوگا برای افزایش تمرکز و انعطاف پذیری کودک خود یاری بگیرید؟ چه موارد دیگری را باید در فهرست بالا قرار داد؟

نباید فراموش کنید که برای بهره مند شدن از مزایای یوگا برای بچه ها، شما می توانید از خدمات یوگا در محل وبلاگ آژانس الکترونیکی بهره ببرید. بعلاوه پاسخ و نظر خود را در این خصوص برای ما بنویسید تا بتوانیم بهتر به شما یاری کنیم.

منبع: آچاره

به "فواید یوگا برای بچه ها و نوجوانان [معرفی حرکات یوگا!]فواید یوگا برای بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید یوگا برای بچه ها و نوجوانان [معرفی حرکات یوگا!]فواید یوگا برای بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید